Mezinárodní organizace (ve zkratce)

20. června 2007 v 14:54 |  Referáty
Máš rád/a hry? Chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz a zažij spoustu zábavy. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje.

Evropská unie(EU) je mezinárodní společenství, které od posledního rozšíření v roce 2007 tvoří 27 členských zemí s celkem 496 miliony obyvatel.
EU byla vytvořena v roce 1992 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější pod názvem Maastrichtská smlouva.
Hlavními body Maastrichtské smlouvy jsou: 1) změna statutu Evropského společenství; 2) zavedení jednotné evropské měny (EURO) od 1.1.1999 a vznik Evropské centrální banky, odpovědné za měnovou stabilitu; 3) zavedení občanské unie, spojené s právem volit kdekoliv na jejím území do obecních samospráv a Evropského parlamentu. Cílem EU je především posilování ekonomické a sociální soudržnosti a propojenosti členských států, prosazování vlastní identity v mezinárodněpolitických vztazích, posilování ochrany, práv a zájmů občanů Unie.
NATO (North Atlantic Treaty Organisation) je mezinárodní vojenská organizace.
Byla založena 4.dubna 1949 ve Washingtonu na základě Severoatlantické smlouvy, kterou podepsalo 12 nezávislých států. Smlouva zaručovala všem zúčastněným státům pomoc v případě napadení.
Cílem Severoatlantické Aliance již od jejího založení je zajistit bezpečnost všem svým členům. Dnes, po skončení jak "studené války" tak rozdělené Evropy, je Aliance připravena spolupracovat na zajištění bezpečnosti v celé Evropě.
Organizace spojených národů(OSN) je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou téměř všechny státy světa (v červnu 2006 měla 192 členských států).
OSN byla založena 26. června 1945 v San Franciscu (USA) na základě přijetí Charty OSN 50 státy včetně tehdejší ČSR. Nahradila Společnost národů, která jako garant kolektivní bezpečnosti a mírového řešení konfliktů neobstála.
Cíle Spojených národů, definované v Chartě, jsou následující:
  • udržovat mezinárodní mír a bezpečnost;
  • rozvíjet mezi národy přátelské vztahy založené na respektování zásad rovnoprávnosti a práva na sebeurčení národů;
  • spolupracovat při řešení mezinárodních ekonomických, sociálních, kulturních a humanitárních otázek a podpoře základních lidských práv a svobod;
  • být centrem pro koordinaci kroků, které národy podnikají v zájmu dosažení těchto společných cílů.
UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. UNESCO je jednou ze 14 mezistátních odborných organizací OSN. Sídlí v Paříži.
V současné době má UNESCO 191 členů. Zabývá se činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace.
V České republice bylo vyhlášeno šest biosférických rezervací UNESCO, jsou to: Třeboňsko, Pálava, Křivoklátsko, Šumava, Krkonoše, Bílé Karpaty.
Dvanáct památek již bylo zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO:
Praha - historické centrum
Telč - historické centrum
Český Krumlov - historické centrum
Žďár nad Sázavou - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Kutná Hora - historické centrum
Lednicko - valtický areál
Kroměříž - areál Arcibiskupského zámku a Květné a Podzámecké zahrady
Holašovice - unikátně dochovaná vesnice jihočeského typu
Litomyšl - renesanční zámek a historické centrum města
Olomouc - sloup Nejsvětější Trojice
Brno - vila Tugendhat
Třebíč - románsko-gotická bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť
OPEC koordinuje ekonomickou politiku členských zemí, a to zejména v oblasti vyjednávání s ropnými společnostmi ohledně objemu produkce a cen ropy. Sídlo organizace je ve Vídni.
OPEC založilo na konferenci v Bagdádu dne 14. září 1960 pět zemí, jejichž export ropy výrazně převyšoval domácí spotřebu.
Členské země OPEC dnes kontrolují 75 % veškerých světových ropných zásob.
Červený kříž je dobrovolná organizace zdravotní služby; založená původně s úkolem pomoci raněným a nemocným vojákům za války, pak i zajatcům a postiženému obyvatelstvu, jakož i při přírodních katastrofách.
Zdroj: www.wikipedie.cz, Seznam - encyklopedie, www.nato.cz, www.osn.cz, www.czech.cz,
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama