Unikátní výstava lidských těl

6. května 2007 v 10:10 | Blesk.cz |  Rekordy a kuriozity

Takovou výstavu velký sál pražské Lucerny ještě nezažil.

Na dvě desítky dokonale preparovaných lidských těl v nejrůznějších polohách ukazují, jací doopravdy jsme "tam uvnitř". Pletivo obnažených nervů, svalů, tepen a cév předvádí člověka jako důmyslně složenou bytost, která dokonale funguje do té doby, než ji její majitel "poškodí nebo rozbije".
Všechny "exponáty" jako lidé kdysi žily v Číně, kde také skonaly na nejrůznější choroby. Profesor Roy Glover z Michiganské univerzity v USA je získal od svých čínských kolegů z Lékařské univerzity v Dalianu.
Tvrdí, že právě oni patří k nejdokonalejším znalcům lidské anatomie a úspěch medicínsky laděné výstavy, kterou až dosud zhlédlo 16 milionů lidí na celém světě, to potvrzuje. Od včerejška je na řadě Praha, aby ocenila tzv. korozní odlévání, díky němuž se daří exponáty upravit do jejich konečné podoby.
Čeští anatomové už ale proti výstavě ostře protestují společným prohlášením. Je prý pobuřující a snaží se vyvolávat senzaci navzdory zachování důstojnosti vystavovaných zemřelých.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Srdce a plíce zdravého člověka mají přirozenou, lehce narůžovělou barvu. Na rozdíl od...
kliknutím na obrázek zavřete okno
...srdce a plic kuřáka. Na výstavě je umístěn box, kam mohou polepšení kuřáci hned zahodit své cigarety. Jedna krabička zkrátí život o 2,3 hod.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Fotbalista nezapře poněkud jednostranně vyvinuté svalstvo nohou a hrudníku. Slabší paže slouží spíše k vyvažování těžiště těla.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Průdušky se po vstupu do plic větví v tzv. průduškový neboli bronchiální strom. Je to vlastně jakási pružná kostra vyztužující plíce. Zatím nikomu se nepodařilo dosáhnout této kvality zpracování exponátu - až Číňanům.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Běžec v plném nasazení ukazuje napětí ve svalech, které se mění v energii pohánějící tělo. Všechny součásti organismu jsou právě nyní zatíženy na nejvyšší míru.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Blíženci aneb dokonalé vystižení účelného rozmístění svalů na lidském těle. Na obou postavách je při zrcadlovém zobrazení dokonale vidět, které svaly a jak se upínají na kosterní systém.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Sedící a přemýšlející postava patří co do náročnosti k nejobtížněji zpracovatelným. Zejména mozek, složený převážně z tekutin a tuků-lipidů, se preparuje velmi špatně. Musí se k tomu použít tekutý aceton a další speciální přípravky.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Hlava, trup, končetiny, zkrátka celé tělo člověka je protkáno žílami, tepnami, ale i drobnými nebo většími vlásečnicemi, jimiž protéká krev. Celkem jich má každý z nás asi 96 000 kilometrů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vilda vilda | 6. května 2007 v 10:11 | Reagovat

přihlaš se do soutěže o nej. blog 2007 na mem blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama