Jiří Stivín

6. května 2007 v 10:17 |  Celebrity
Máš rád/a hry? Chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz a zažij spoutu zábavy. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje.

jazzman, flétnista, skladatel
Jiří Stivín se narodil 23.11.1942, jako syn technického úředníka a herečky. Po maturitě na gymnáziu pracoval Jiří Stivín ve Filmovém studiu Barrandov jako rekvizitář, pak studoval kameru na FAMU, po absolutoriu se však již věnoval jen hudbě. Uplatnil se v rockové skupině Sputnici a byl členem činoherního souboru hudebního divadla v Karlíně. Nejvíce je znám jako jazzman, v šedesátých letech založil spolu s M. Kratochvilem soubor Jazz Q.
Během ročního pobytu v Londýně studoval na Royal Academy of Music. Tehdy byl i členem orchestru skladatele C. Cardewa. Po návratu domů obnovil svou činnost v Jazz Q a po čase vytvořil vlastní soubor Stivín & Co. Jazz Systém.
V letech 1970 - 73 byl členem, sólistou a roku 1973 i dirigentem činoherního orchestru Národního divadla. V tomto období Jiří Stivín vydal album Pět ran do čepice.
Později Stivín vytvořil spolu s R. Daškem formaci System Tandem, která se s velkým uměleckým úspěchem i posluchačským ohlasem zůčastnila všech významných evropských jazzových festivalů.
V osmdesátých letech působil převážně jako sólista vstupující do různých projektů, ať vlastních, či cizích. Často hrává sám za doprovodu magnetofonu (např. album Zvěrokruh). Jako host spolupracuje v řadě stálých skupin jako je Pažský big band. Největší ohlas vyvolalo dvojalbum Výlety, které bylo zařazeno mezi nejpozoruhodnější evropské jazzové projekty roku 1981. V této době také prohloubil své hudební vzdělání a vystudoval obor skladba na AMU. Od roku 1985 vyučuje na pražské konzervatoři hru na zobcovou flétnu.
Poměrně rozsáhlá je Stivínova skladatelská práce v oblasti hudby pro divadlo (Městská divadla v Praze, Laterna magika, divadlo v Pardubicích, v Ostravě, Radošinské naivní divadlo), pro televizi a pro film ( zhruba sto krátkých filmů a většina celovečerních filmů režiséra Víta Olmera). Za hudbu k filmům Pevnost (1994, rež. D.Vihanová) a Bumerang (1996, rež. H.Bočan) byl nominován na Českého lva. Hostoval na řadě desek interpretů z oblasti jazzu a rocku.
Jiří Stivín
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Komentáře

1 irrfyxhr irrfyxhr | E-mail | Web | 1. května 2009 v 12:33 | Reagovat

DiZAtP  <a href="http://wcdhjmbsahfy.com/">wcdhjmbsahfy</a>, [url=http://uwpwchpzrnlm.com/]uwpwchpzrnlm[/url], [link=http://oyrigkoyitvt.com/]oyrigkoyitvt[/link], http://zmxasulbpwur.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama