Květen 2007

Kocourovi z Číny narostla křídla

25. května 2007 v 8:56 Rekordy a kuriozity

Dvě křídla i s kostmi, jako mají ptáci.

Kocour čínské babičky Feng však ptáka ani zdálky nepřipomíná. Přesto jeho hřbet zdobí dvě andělské perutě.
"Nejdříve mu na zádech vyrostly dva hrbolky a po měsíci z nich vyrostla křídla. Stalo se to nedlouho potom, co ho sexuálně obtěžovala smečka potulných koček," vysvětluje Feng.
Podle expertů jde o genetickou mutaci, která kocourovi nezabrání vést normální život. Co když za to ale geny nemůžou a babička Feng a její kocour jsou prostě z pohádky?

Babička Feng se svým ´andělem´

Tyroxin (Thyroxin)

25. května 2007 v 8:18 Referáty
Tyroxin je jeden ze tří důležitých hormonů produkovaných ve štítné žláze. Tyroxin váže v těle jód a ovlivňuje látkovou výměnu v tělních buňkách. Spolu s Trijodthyroninem je uvolňován do krve.
Při nedostatečné tvorbě hormonu tyroxinu může dojít ke zvětšení štítné žlázy nebo až ke kretenismu; postižení duševních činností, malý vzrůst, postižení sexuálních funkcí. Při nadbytku tyroxinu se může projevit Basedova choroba; hubnutí, nadměrný příjem potravy, zvýšená dráždivost, vypoulení očí, zvětšení štítné žlázy.
Potraviny, které obsahují tyroxin jsou: mořské řasy, karotka, celer, salát, špenát, tykev, rajská jablíčka, ananas.

Četnost příjmení v Česku

18. května 2007 v 14:14 Rekordy a kuriozity

Zatímco křestním jménům v Česku nyní vládnou Jiří a Marie, první příčky žebříčku s nejčastějším příjmením obsadili 'překvapivě' lidé, kteří se podepisují Novák nebo Nováková.

Mezi jmény cizinců pak na plné čáře vedou Nguyenové. V Česku je čtvrt milionu českých příjmení a tím nejfrekventovanějším se může pochlubit téměř 70 tisíc lidí.
Jméno Novák, které tradičně drží první místo hitparády, má původ ve slově 'nový'. Nejvíce předků dnešních Nováků totiž dostalo své jméno proto, že přišli do vesnice již dříve osídlené později. Nešlo tedy o starousedlíky, ale o lidi nové. Novák ale byl i člověk obrácený na novou víru, či švec, jenž dělal nové boty a odmítal opravovat staré.
Na druhém místě tabulky nejčastějších příjmení se dále umístili Svobodové, kterým se na paty zavěsili Novotní. V přehledu zahraničních jmen pak jednoznačně dominuje mezi ženami i muži vietnamské příjmení Nguyen či Nguyen Van a Thi.

Statistika četnosti jmen vypracovaná odborem informatizace veřejné správy ministerstva vnitra odráží stav k dubnu 2006

Jiří Stivín

6. května 2007 v 10:17 Celebrity
Máš rád/a hry? Chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz a zažij spoutu zábavy. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje.

Unikátní výstava lidských těl

6. května 2007 v 10:10 | Blesk.cz |  Rekordy a kuriozity

Takovou výstavu velký sál pražské Lucerny ještě nezažil.

Na dvě desítky dokonale preparovaných lidských těl v nejrůznějších polohách ukazují, jací doopravdy jsme "tam uvnitř". Pletivo obnažených nervů, svalů, tepen a cév předvádí člověka jako důmyslně složenou bytost, která dokonale funguje do té doby, než ji její majitel "poškodí nebo rozbije".
Všechny "exponáty" jako lidé kdysi žily v Číně, kde také skonaly na nejrůznější choroby. Profesor Roy Glover z Michiganské univerzity v USA je získal od svých čínských kolegů z Lékařské univerzity v Dalianu.
Tvrdí, že právě oni patří k nejdokonalejším znalcům lidské anatomie a úspěch medicínsky laděné výstavy, kterou až dosud zhlédlo 16 milionů lidí na celém světě, to potvrzuje. Od včerejška je na řadě Praha, aby ocenila tzv. korozní odlévání, díky němuž se daří exponáty upravit do jejich konečné podoby.
Čeští anatomové už ale proti výstavě ostře protestují společným prohlášením. Je prý pobuřující a snaží se vyvolávat senzaci navzdory zachování důstojnosti vystavovaných zemřelých.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Srdce a plíce zdravého člověka mají přirozenou, lehce narůžovělou barvu. Na rozdíl od...
kliknutím na obrázek zavřete okno
...srdce a plic kuřáka. Na výstavě je umístěn box, kam mohou polepšení kuřáci hned zahodit své cigarety. Jedna krabička zkrátí život o 2,3 hod.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Fotbalista nezapře poněkud jednostranně vyvinuté svalstvo nohou a hrudníku. Slabší paže slouží spíše k vyvažování těžiště těla.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Průdušky se po vstupu do plic větví v tzv. průduškový neboli bronchiální strom. Je to vlastně jakási pružná kostra vyztužující plíce. Zatím nikomu se nepodařilo dosáhnout této kvality zpracování exponátu - až Číňanům.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Běžec v plném nasazení ukazuje napětí ve svalech, které se mění v energii pohánějící tělo. Všechny součásti organismu jsou právě nyní zatíženy na nejvyšší míru.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Blíženci aneb dokonalé vystižení účelného rozmístění svalů na lidském těle. Na obou postavách je při zrcadlovém zobrazení dokonale vidět, které svaly a jak se upínají na kosterní systém.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Sedící a přemýšlející postava patří co do náročnosti k nejobtížněji zpracovatelným. Zejména mozek, složený převážně z tekutin a tuků-lipidů, se preparuje velmi špatně. Musí se k tomu použít tekutý aceton a další speciální přípravky.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Hlava, trup, končetiny, zkrátka celé tělo člověka je protkáno žílami, tepnami, ale i drobnými nebo většími vlásečnicemi, jimiž protéká krev. Celkem jich má každý z nás asi 96 000 kilometrů.