Duben 2007

Knutovi je lépe

18. dubna 2007 v 18:46 Smutné a štastné příběhy zvířat

Lední medvídek Knut z berlínské zoo má desetitisíce obdivovatelů a právě ti se v pondělí začali strachovat o jeho zdraví.

Knut je ale už v nejlepším pořádku. Trpěl kvůli klubajícímu se špičáku. Knut ležel v pondělí ve výběhu, neměl chuť si hrát, odmítal i nejvybranější pamlsky.
Strach návštěvníků zoo se přenesl i na její vedení. To poslalo ke Knutovi zvěrolékaře. Dr. Andreas Ochs (45) spolu s kolegou třicet minut medvídka prohlíželi a pak nasadili antibiotika.
Medvíděti se totiž klubal špičák a to bylo příčinou jeho slabosti a špatného stavu. Nyní by měl být opět ve výběhu.

Obří akvárium Hradec Králové

7. dubna 2007 v 18:23 Referáty
Obří akvárium má tři hlavní části. Tou první je výstava exponátů, která se skládá ze sbírky lebek exotických ryb. Druhou částí prohlídky je tropická lávka v deštném pralese, vlhkost vzduchu je zde skoro 95%. Třetí část tvoří obří akvárium, ve kterém vám ryby proplouvají přímo nad hlavou. Nachází se zde asi 30 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů z Jižní a Střední Ameriky.
Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody, což je 130 tun. Akvárium je 5 m dlouhé a 8 m široké. Výška je 4,8 m. Bezpečnost návštěvníků, při průchodu tunelem, zajišťuje akrylátové sklo o tloušťce 6,5 cm dovezené až z Japonska.
Akvárium je pro veřejnost otevřené od roku 1998.
Největší rybou v akváriu je Arrowana dvojvousá. Žere větší i menší ryby, je tedy dravá. Její délka může být až 120cm. Pochází z povodí Amazonky. Při lovu si pro potravu dokáže vyskočit nad vodu.
Nejmohutnější rybou je Piraňa černoploutvá. Tato ryba je býložravá, živí se hlavně tropickým ovocem a podvodními rostlinami. Její velikost se pohybuje kolem 80 cm a pochází z Jižní Ameriky.
Nejvzácnější ryba v akváriu je Krunýřovec trnitý. Jedná se o nočního živočicha. Jeho velikost je asi 25 cm, živí se tropickým ovocem a menšími rybkami, pochází z povodí Amazonky. U samců je pozorovatelné nápadné zbarvení a silné ostny ploutví.
Součástí budovy je i projekce U Rejnoka Otevřená od června 2000. Kromě promítání filmů o přírodě se zde nachází dvě akvária. V prvním je Trnucha skvrnitá. Ta má velikost kolem 50 cm a pochází Jižní Ameriky. Ve druhém je želva Kajmanka dravá, která dokáže ukousnout prst.
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)

Velikonoční dort - recept

7. dubna 2007 v 18:18 Velikonoce
Ingredience: 140 g másla, 140 g moučkového cukru, 140 g loupaných strouhaných mandlí, 70 g polohrubé mouky, sníh ze 3 bílků, 1/2 prášku do pečiva
Na slepení: zavařenina
Poleva: 3 žloutky, 150-200 g moučkového cukru, kokosová moučka, velikonoční cukrová, čokoládová nebo želé vajíčka
Postup přípravy: Máslo utřeme s cukrem, přidáme strouhané mandle s moukou a práškem do pečiva. Nakonec do těsta lehce zabalíme pevný sníh z bílků. Těsto nalijeme do menší dortové formy (vymazané tukem a vysypané kokosem nebo strouhankou). Pečeme zvolna ve středně vyhřáté troubě. Vychladlý dort vyjmeme z formy, podélně rozřízneme - možno i 2 x a namažeme zavařeninou. Znovu složíme a celý dort polijeme žloutkovou polevou. Než poleva ztuhne posypeme kokosem a zdobíme bonbony - vajíčky. Nejlepší jsou želé vajíčka protože jsou barevná. Necháme ztuhnout, krájíme na řezy a zdobíme před podáváním šlehačkou.
Velikonoční dort

Mazanec - recept

7. dubna 2007 v 18:16 Velikonoce
Ingredience: 400 g polohrubé mouky, 100 g másla, 70 g cukru, 20 g droždí, 2 dl mléka, 3 žloutky, 50 g rozinek, 50 g mandlových lupínků, 1 vanilový cukr, špetka soli, vejce
Postup přípravy: Z mouky, másla, soli, cukru, droždí, mléka, vanilkového cukru a žloutků vypracujeme kynuté těsto. Vmícháme rozinky a necháme hodinu kynout. Potom z těsta uděláme bochník a dáme ho na vymazaný plech. Opět necháme vykynout. Potom povrch bochníku nakrojíme do kríže, potřeme vajíčkem, posypeme mandlemi a upečeme.

Mazanec

Marcipánová vajíčka - recept

7. dubna 2007 v 18:15 Velikonoce
Ingredience: 200 g moučkového cukru, 200 g sušeného polotučného mléka, 30 g ztuženého tuku, 1 lžíce medu, sušené švestky a meruňky, kakaový prášek, strouhaný kokos, mleté ořechy
Postup přípravy: Cukr prosijeme do mísy, smícháme s mlékem, tukem a medem. Vypracujeme hmotu, která se bude podobat plastelíně. Nachystáme kousky sušeného ovoce a vlhkýma rukama každý kousek ovoce zabalíme do těsta. Utvoříme kuličky podobné vajíčkům a obalíme je v kokosu, kakau nebo strouhaných oříšcích. Necháme v chladnu odležet. Z těsta můžeme modelovat nejen vajíčka, ale třeba zvířátka nebo jiné tvary.

Kaštanová vajíčka - recept

6. dubna 2007 v 11:28 Velikonoce
Ingredience: 500 g hladké mouky, 300 g tuku, 200 g práškového cukru, 100 g mletých ořechů, 1 lžička skořice, 1 vanilkový cukr, kůra a šťáva z 1 citronu, rybízový džem, 1 čokoláda "Ledové kaštany"
Postup přípravy: Všechny suroviny kromě džemu zpracujeme a necháme 2 hodiny v chladničce. Potom vyválíme na sílu 3 mm a formičkou vykrajujeme vajíčka. Upečeme. Vychladlá vajíčka spojujeme po dvou džemem. Čokoládu ve vodní lázni rozpustíme a vajíčka potřeme. Ozdobíme ještě před ztuhnutím drobnými barevnými kuličkami.

Kaštanová vajíčka

Jidáše - recept

6. dubna 2007 v 11:24 Velikonoce
Ingredience: 500 g polohrubé mouky, 100 g tuku, 50 g cukru, 1/4 litru mléka, 1 kostka droždí, 1 vanilkový cukr, 2 vejce, špetka soli, 1 lžíce cukru, rozinky, mandle
Postup přípravy: Připravíme kvásek (200 ml vlažného mléka, rozdrobené droždí, lžíce cukru). Do mísy dáme mouku, rozehřátý tuk, cukr, žloutky a kvásek. Vařečkou vypracujeme vláčné těsto a přidáme rozinky nebo mandle. Necháme kynout.
Vykrajujeme kousky těsta, rukou uděláme válečky a stáčíme do tvarů. Potřeme bílky a pečeme v troubě do růžova. Při podávání mažeme medem.

Jidáše

Ořechový beránek - recept

6. dubna 2007 v 11:20 Velikonoce
Ingredience: 90 g másla, 170 g moučkového cukru, 3 vejce, 60 g mletých ořechů, 170 g polohrubé mouky, 6 lžic mléka, 1/2 prášku do pečiva
Postup přípravy: Máslo, cukr a žloutky utřeme do pěny, zlehka přimícháme oříšky, mléko, mouku s práškem do pečiva, nakonec zamícháme sníh z bílků. Těsto nalejeme do vymazané a vysypané formy a pečeme asi 45 minut. Po upečení beránka vyklopíme a necháme vystydnout. Můžeme ho polít polevou nebo stačí jen pocukrovat.

Velikonoční říkadla a sms

6. dubna 2007 v 11:07 Velikonoce
 • Krásné Velikonoce, hodně sluníčka a bohatou pomlázku přeje...
 • Já ti přeju hošíku hodně vajec v košíku. Hodně štěstí, hodně lásky, nevycházej bez pomlázky. Veselé Velikonoce.
 • Roztomilý zajíček zapoměl si košíček. Přesto dostal vajíčko a Vy od nás přáníčko.
 • Jaro začlo, slunko svítí, na louce rozkvetlo kvítí. Velikonoce už jsou tu zas, pomlázky a vajec čas. Veselé Velikonoce Ti přeje.....
 • Barevné kraslice, zahrada kvítí, at jsou tu pro Tebe k štastnému žití. Krásné Velikonoce! Krásné jaro!
 • Veselého zajíčka, at je svizná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a zdraví, jak tradice vypráví.
 • Hody, hody doprovody, pijem všechno kromě vody! Dejte vodku nebo rum, vypijem vám celej dům!
 • Hody,hody dobrovody, já mám boty plné vody, vejce už mne neláká, nalejte mi panáka.
 • Já jsem malý koledníček, koledovat neumím, dejte mi ti pětistovku, at tu dlouho nečumím!
 • Kuřátka pípají, sluničko jásá. Jaro je tady - to bude krása! Veselé Velikonoce!
 • Když jarní květy září a a slunce nahle plá, tak příroda svou náruč každému otvírá .Krásné Velikonoce a radost z každého prožitého jarního dne přeje...
 • Za zmalovanej zadeček dostane hošik dáreček. Rudé vajíčko a pusu z lásky, nebude chtít jít od své krásky. Pomlázku před vrátky ji zasadí, na 1. máje se k ni spolu posadí. Vesele Velikonoce!
 • Hody, hody, doprovody, dejte litr vodky. Nedate-li litr vodky, pobliju Vám schodky.
 • Veselé Velikonoce , spoustu sluníčka ... radost , smích a krásná malovaná vajíčka ..!!
 • Krásné velikonoce, bohatou pomlázku, at nemáš nikdy nouzi o lásku.Přišlo jaro a s ním svátky ,
  radujme se se zvířátky ..!!
  Veselé Velikonoce přeje ...
 • Zelená , zelená travička ,
  sešla studená rosička .
  Jarní slunko zlatou nití ,
  vyšívá na lukách kvítí ,
  housátka se v trávě svítí
  jako zlatá klubíčka .
 • Velikonoce už jsou tady ,
  a tak přejeme Vám všichni dohromady bohatou pomlázku a hodně štěstí ,
  hlavně však radost , jež jaro věští ..!!
 • Ať jste na sebe vždy milí
  a jaro Vám dodá hodně síly ..!!
  Krásné Velikonoce přeje ...
 • Ahoj ..!! Mám čest být to vajíčko ,
  ... co přináší Ti přáníčko ,
  snad potěší Tě maličko .
  Veselé Velikonoce
 • Malá žlutá kuřátka
  veselá jak jarní zahrádka
  přejí Vám mnoho hojnosti ,
  štěstí , zdraví a radosti ..!!
 • Plnou loďku vajíček
  veze milý zajíček .
  Koledoval celý den
  a teď hupky z loďky ven .
  Veselé Velikonoce ..!!
 • Kuřátka pípají sluníčko jásá ,
  jaro je tady To bude krása ..!!
  Krásné Velikonoce přeje ...
 • Roztomilý zajíček ,
  zapomněl si košíček .
  Přesto dostal vajíčko ,
  a Ty od nás přáníčko .
  Veselé Velikonoce přeje...

Proč vajíčka?

6. dubna 2007 v 10:52 Velikonoce
Když Ježíš se sv. Petrem chodili po světě, přišli jednoho dne do statku a poprosili hospodyni o kousek chleba. Ta však neměla ani skývu. V tom uslyšela kdákání slepice, seběhla do kurníku a našla vejce. Upekla ho v teplém popelu a nakrmila jím pocestné. Když odešli, chtěla smést ze stolu koštětem skořápky. Jaké bylo překvapení, když uviděla, že se proměnily ve zlato. Selka potom každého pocestného častovala vejci, ale žádná skořápka se ve zlato již neproměnila. Časem začala vejce rozdávat na výroční den návštěvy oněch obou pocestných.

Velikonoční symboly

6. dubna 2007 v 10:49 Velikonoce
 • beránek - Symbol beránka je přítomný již v předkřesťanských tradicích. V židovské tradici symbolizoval Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.
 • kříž - Kříž je dnes nejdůležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Tento trest patřil k trestům nejvíce krutým a ponižujícím.
 • oheň - Velikonoční bohoslužba začíná zapálením velikonočního ohně, který symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Od tohoto ohně se pak zapaluje velikonoční svíce.
 • svíce - Svíce je v mnoha kulturách chápána jako znamení života. Velikonoční svíce symbolizuje vzkříšeného Krista - tento symbol pochází ze starověkého slavení Veliké noci, při níž se zapaluje svíce (zvaná též paškál) od ohně. Takto zapálená svíce se v průběhu velikonoční bohoslužby noří do křestní vody, je ozdobena znamením kříže a symboly Α a Ω, tj. začátku a konce věků, jímiž je Kristus. Tato svíce se potom zapaluje po celou velikonoční dobu až do letnic a při každém křtu - aby se naznačilo, že křest patří k Velikonocům. Tato svíce se též rozžíhá při křesťanském pohřbu na znamení toho, že zemřelý stejně jako Kristus prošel branou smrti; a církev se za něj modlí, aby vstal k novému životu s Bohem.
 • vajíčko - Protože vajíčko obsahuje zárodek života, bylo v mnoha kulturách symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk malovat tato vejce; důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.
 • zajíček - Ačkoli mnoho nenáboženských tradic má své kořeny v křesťanské symbolice, některé Velikonoční symboly můžeme vystopovat až z předkřesťanské doby. Například zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara.
 • pomlázka - Tento v Česku důvěrně známý symbol Velikonoc má také původ ve starých pohanských zvycích.

Co znamená slovo velikonoce?

6. dubna 2007 v 10:45 Velikonoce
Velikonoce - na začátku našeho letopočtu ukřižován Ježíš Kristus a v noci ze soboty na neděli se odehrál zázrak zmrtvýchvstání. Proto se ta noc nazývá Velkou nocí. A od ní je odvozen i náš název velikonoce. O tom, co se tehdy odehrálo se zachovalo velmi málo historických pramenů a žádný z nich neudává přesné datum. Tradice klade neděli po "Velké noci" na první jarní úplněk, kdy slaví svůj velký svátek Pesach (přechod Rudým mořem) i Židé.
Malovaná vajíčka

Velikonoce - něco z historie

6. dubna 2007 v 10:43 Velikonoce
Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. Zřejmě navazovaly na svátek židovský - pesach - památka vysvobození Židů z egyptského zajetí a později také oslavovali příchod Mesiáše. Pohané vítali jaro a začátek zemědělských prací.
Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem - slunovrat a měsícem - úplněk. Od počátku se křesťané snažily oddělit velikonoce od židovského svátku pesach. Vedli se také spory o datum mezi Alexandrií a Římem.
Asi koncem 6. stol. byl přijat obecně způsob výpočtu data velikonoc - Alexandrijský způsob. Vychází ze zásady slavit velikonoce po jarní rovnodennosti - 21.3. v neděli po prvním jarním úplňku. Takto stanovená neděle může být v rozmezí od 22.3. do 25.4. pro určování data jsou různé tabulky.

Velikonoční obrázky

6. dubna 2007 v 10:41 Velikonoce
Tyto obrázky lze použít jako šablony pro barvy na sklo nebo jako omalovánky.

Země se točí stále rychleji

6. dubna 2007 v 10:21 Budoucnost světa
//<![CDATA[ HTMLzahlavi = '<div class="reklama-clanekrect">'; HTMLzapati = '<\/div>'; IM_pozice(6524, HTMLzahlavi, HTMLzapati); //]]>

Neodvratné oteplování naší planety bude mít na náš život šokující vliv.

Němečtí vědci z Institutu Maxe Plancka zjistili, že důsledkem ohřívání oceánů se Země roztočí rychleji a dny i noci budou kratší.
V současnosti trvá přesně 26 hodin a 56 minut, než se Země otočí kolem své osy. V budoucnosti se ale tempo výrazně zrychlí. "Hmotnost naší planety bude rozdělena podle nových pravidel," vysvětluje dr. Felix Landerer.
Ohřáté oceány zaplaví mělké oblasti. Jejich hmotnost se prudce zvýší. Postižena bude především severní polokoule a ztěžkne.
"Pozorujeme tu stejný efekt jako u krasobruslaře při piruetě. Když zdvihá ruce, přesouvá hmotnost nahoru a tím se stále rychleji otáčí. Stejně tak bude i Země rychleji rotovat, když se hmotnost dostane blíže centru," vysvětluje Landerer.
Zatím prý můžeme být klidní. Za 200 let se den zkrátí jen o 012 milisekundy.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Země zrychluje pohyb. Zkrátí to v budoucnosti i délku lidského života?

Past na žraloka

4. dubna 2007 v 15:33 Knihy a filmy
Motto
Když kořist vrací úder.

Krátký popis
Malý bezstarostný rybí kluk se s rodiči přestěhuje na nový korálový útes. Jeho život se změní v okamžiku, kdy mu tátu a mámu chytí do rybářské sítě. Od této chvíle se o sebe musí postarat úplně sám. Naštěstí si na novém místě najde rychle spoustu kamarádů, se kterými vymýšlejí jednu lumpárnu za druhou. Jednoho dne ale spatří Cordelii - tu nejkrásnější rybí slečnu, jakou kdy potkal. Zamiluje se. Ale zdaleka není jediný, komu se Cordelie líbí. Útesu vládne nebezpečný žralok Troy se svou partou stejně zubatých kamarádů. Ten slíbil, že neublíží žádné rybce, když si ho Cordelie vezme. S tím se ale statečný hrdina nehodlá smířit a rozhodne se s Troyem bojovat. Dokáže tak malá rybka získat lásku své vyvolené a zároveň ji i útes ochránit před divokým žralokem?

Méďa Knut bude sexuální turista

3. dubna 2007 v 17:56 Smutné a štastné příběhy zvířat
//<![CDATA[ HTMLzahlavi = '<div class="reklama-clanekrect">'; HTMLzapati = '<\/div>'; IM_pozice(6524, HTMLzahlavi, HTMLzapati); //]]> Tak ten se teda bude mít.
Až vyroste, bude cestovat po zoologických zahradách po celém světě a jeho jedinou starostí bude zplodit co nejvíce potomků. Tahle skvělá budoucnost čeká čtyřměsíčního ledního medvídka Knuta z berlínské zoo.
"Pro záchranu ledních medvědů je to skvělá zpráva. My už se na něj moc těšíme," říká ředitel z amsterodamské zoo. Už teď má budoucí Casanova nabídky například z Jižní Ameriky či Skandinávie.
A jak dlouho bude moci jako sexuální turista pracovat? "Tak dlouho, pokud mu to půjde. V podstatě bude jeho práce věkem neohraničená," směje se nizozemský koordinátor pro záchranu ledních medvědů Hans van Weerd (51).