Budoucí vzhled Země

4. března 2007 v 17:37 | Blesk.cz |  Budoucnost světa

Z mapy světa zmizí americká Florida i asijský Bangladéš, odtrhne se východ Afriky a Arktida bude bez ledového příkrovu.

Takhle vidí vědci z celého světa výrazné proměny, které naši planetu v budoucnosti čekají. Zatímco některé změny přijdou pravděpodobně za miliony let, jiných se možná někteří z nás ještě dožijí. Obměna, která Zemi v budoucnu čeká, smaže z povrchu celé státy, vytvoří nový oceán a mapu Modré planety změní doslova k nepoznání.
Arktida bez ledu (několik desetiletí)
Je velmi pravděpodobné, že za několik desetiletí může přijít Arktida o ledový příkrov. Alespoň toho názoru jsou američtí vědci, kteří oblasti věčného ledu nedávají příliš dlouhou budoucnost. Pro některé specifické živočišné druhy bude zmizení ledových ker velkou hrozbou. Na vině je člověk, jehož činností dochází ke globálnímu oteplování.
Grónsko roztaje (tisíc let)
Smutnou budoucnost má před sebou zřejmě i Grónsko. Obrovský ledovec, který tento věčně zmrzlý ostrov pokrývá, totiž během následujícího tisíciletí pravděpodobně roztaje. Příčina? Globální oteplování. Podle studie britských vědců uveřejněné v časopise Nature by se tak hladiny moří zvedly v průměru o sedm metrů a pod vodou by se ocitly například Bangladéš, ostrovy v Pacifiku i část Floridy.
Afrika přijde o východ (1 až 10 milionů let)
Puklina v zemi dlouhá 60 kilometrů, která se nedávno objevila v Etiopii, prozrazuje, že se východní výběžek afrického kontinentu zřejmě odtrhne. Trhlinu zalije mořská voda a vznikne nový oceán. Trhlina dosahuje místy až osm metrů šířky, hluboko pod zemí pracují tektonické desky a oddělují se. Vědci se neshodují v čase, kdy by této události mělo dojít. Někteří odhadují milion let, jiní až desetkrát tolik.
Nová doba ledová (5 milionů let)
Za pět milionů let pokryje velkou část Severní Ameriky led. Klima se změní a přijde nová doba ledová.
Vznikne Evro-Afrika (50 milionů let)
Afrika kolidovala s Evropou posledních 40 milionů let - africká zemská deska se s euroasijskou stýká právě v oblasti Středomoří. Kolize těchto dvou kontinentů v minulosti vytlačily Alpy a Pyreneje a jsou zodpovědné za zemětřesení, která občas zasáhnou Řecko a Turecko. Podle vědeckých propočtů bude africký kontinent pokračovat v pohybu směrem na sever, přičemž postupně odřízne Středozemní moře od Atlantiku a evropská pohoří vytlačí až do výšky, kterou se pyšní Himaláje. Nakonec se Afrika s Evropou spojí.
Austrálie se připojí k Asii (50 milionů let)
Dalším kontinentem, který splyne s jiným, bude zřejmě Austrálie. Stejně jako se kdysi Indie (v té době ostrov) pomalu sunula na sever, až před 50 miliony let narazila do Asie, s níž splynula (výsledkem srážky bylo obří pohoří Himaláje), i Austrálie se pomalu posouvá na sever. Podle vědců se při tomto pohybu levé rameno Austrálie zahákne za Borneo, kontinent začne rotovat a srazí se s Borneem a jižní Čínou.
Vznik nové Pangey (250 milionů let)
Stejně jako se před 200 miliony lety superkontinent zvaný Pangea rozdělil na několik menších kontinentů, tak se zřejmě za dalších 250 milionů let kontinenty spojí - v Pangeu Ultima. Jako poslední se k ostatním kontinentům připojí obě Ameriky. Alespoň podle propočtů Christophera Scotese, geologa z Texaské univerzity, který při výpočtu budoucího uspořádání kontinentů vycházel z dosavadních pohybů zemských desek. Sám Scotese ale přiznává, že propočty pro dobu vzdálenější než 50 milionů let jsou pouze hrubými odhady.
kliknutím na obrázek zavřete okno
Pangea Ultima
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Komentáře

1 luk luk | 23. září 2007 v 17:05 | Reagovat

martan neziji

2 toothy toothy | 11. ledna 2008 v 11:16 | Reagovat

to že ste je nevydeli neznamena že nejsou...... stejne jako duchove..... myslite se že nejsou jen proto..... že je nevydite..... jestli si tohle myslite tak ste hlupáci... :-(

3 alik alik | 22. března 2009 v 20:55 | Reagovat

ne nevě´řim na martani  to je uplná kravina

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama