Globální oteplování

12. února 2007 v 16:39 |  Referáty
Jde o změnu průměrné roční teploty na zeměkouli. Ta se za posledních 200 let, od doby, kdy začala pravidelná měření, zvýšila v průměru o 0,5 °C. Oteplování se nadále zrychluje.
Vlivem globálního oteplování můžeme pozorovat různé přírodní katastrofy, které před několika desítkami let byly zcela neznámé.
Hlavní příčinou těchto dějů v přírodě je oxid uhličitý. Vzniká při spalování ropy, uhlí a dále i při dalších lidských činnostech, jako je např. vypalování lesů. Zeměkoule je zabalena do CO2 spolu s metanem a dalšími plyny, kterým se někdy také říká skleníkové plyny. Tyto plyny zadržují teplo v noci, a brání tomu, aby teploty klesaly hluboko pod bod mrazu.
Během tohoto století se může oteplit o 1 - 6°C. Předpokládá se, že v České republice stoupne teplota o 3°C. Dnes je naše průměrná roční teplota 3,5°C.
Díky stoupajícím teplotám se vědci domnívají, že nastane velké stěhování národů. Na světě budou vznikat hladomory, bude nedostatek pitné vody, budou stále častější povodně, sucha, vlny veder, hurikány, globální stmívání, vymírání biologických druhů atd. Někteří předpokládají, že by mohla následovat druhá doba ledová. Jsme na tyto změny připraveni? Asi ne. Většina lidí, stejně jako já, v případě katastrofy, viní počasí. Proč muselo tolik pršet? Proč se musely tolik hnout litosférické desky? Proč tají ledovce? Myslíte si opravdu, že je to chyba přírody, životního prostředí? Už v úvodu jsem psala, že pravou příčinou jsme my - lidé.
Jaký následek globální oteplování tedy má? Počasí podléhá dramatičtějším výkyvům, jaro přichází dřív a je teplejší, mizí led z ledovců, zmenšuje se Mount Everest, zvyšují se eroze, zvyšuje se hladina oceánu, mizí korálové útesy, ubývá pitné vody...
Z výzkumu, který na přání britského deníku Independent provedli vědci, vyplývá, že koncentrace skleníkových plynů v atmosféře nyní už překročila hranici, kterou určili mezinárodní vědci na loňské konferenci v Británii, a za níž jsou už opravdu nebezpečné podnebné změny nezastavitelné.
Nejhorším předpovídaným důsledkům globálního oteplování, od zničení ekosystémů k zvýšení hladomoru a nedostatku vody pro miliardy lidí se už tedy, jak se zdá, lidstvo nevyhne, ať už uděláme cokoliv, konstatuje Independent.
Svět je nezměnitelně na cestě k vzrůstu průměrné globální teploty o 2 stupně nad úroveň z doby před průmyslovou revolucí z konce 18. století.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pacel Pacel | 7. května 2008 v 23:26 | Reagovat

Nejhorším předpovídaným důsledkům globálního oteplování, od zničení ekosystémů k zvýšení hladomoru a nedostatku vody pro miliardy lidí se už tedy, jak se zdá, lidstvo nevyhne, ať už uděláme cokoliv, konstatuje Independent.!!!blbost,nepřehánej,určitě kdyby se s tím něco během 5let začlo něco dělat,tak si myslím,že se tomu dá zabránit.Ale jinak velmi pěkná úvaha

2 Honza Honza | E-mail | 12. dubna 2009 v 12:55 | Reagovat

jo já už sem řikal je to dlouho ať lidi reciklujou odpad ať vláda navrhne třeba elektrické topení pro všechny ať zruší cigarety ať lidi nejezděj autama ale na kole či pěšky to všechno de jenže musí se chtít níčí se naše planeta jednou bude v léťe mínus padesát a v zimě plus 100 chtěj lidi ať to tak je?????my všichni by sme měli teď hned něco začít dělat a NÉÉÉÉÉ řikat to nejde to nejde detol my se likvidujem furt se níčej pole a stavěj se nějáký posraný obchody to samý lesy a to je špatně já stojim za tima co chráýněj přírodu a chi aby bylo léto létem a zima zimou vim že ty stim nic neuděláš ale doufám že stojíš za mim názorem:)a věřim že lídé s tim něco začnou dělat ať de k lepšímu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama