Tradice

1. prosince 2006 v 13:41 |  Vánoce
Tradice nejsou přežitek ... proto si je připoměňme ...
Adventní věnec - je věnec většinou ozdobený chvojím, šiškami , jeřabinami, mašličkami a jinými drobnostmi a 4 svíčkami. Čtyřmi proto že adventní čas začíná čtyři neděle před Vánocemi. Každou adventní neděli se postupně jedna ze svíček zapálí. V poslední adventní neděli se tedy rozzáří všechny svíčky najednou.

Barborky
- Svobodné dívky si 4.12. tedy na svátek Barbory trhaly větvičky z třešně a dávaly si je do vázy. Pakliže na Štědrý den vykvetli měly se do roka vdát.

Házení střevíců - Svobodné díky házely střevíc přes hlavu, pakliže střevíc ukazuje špičkou ke dveřím provdají se odejdou z domova, pakliže ukazují patou ke dveřím zůstanou doma.

Lití olova - Nad plamenem se roztaví kousek olova a pak se najednou vylije do vody. Podle tvaru který tímto litím každému vznikne se usuzuje co koho čeká.

Pouštění lodiček - Do prázdné půlky skořápky od vlašského ořechu se nakape vosk a připevní vánoční svíčka. Takto vytvořené lodičky se pouštěli do lavoru s vodou. Komu lodička nejdéle vydržela nad vodou toho čeká dlouhý a šťastný život. Je možné i jiné vysvětlení, čí lodička se dostane do středu půjde do světa čí lodička se drží při kraji zůstává další rok doma.

Zlaté prasátko - Na Štědrý den se zachovával až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.

Štědrovečerní večere

Rybí šupiny - se dávají pod talíř aby přinášeli po celý rok dost peněz.

Talíř navíc - se dával nejenom pro nečekaného hosta, kterého bylo třeba pohostit a také se říkalo že je to v očekávané narození Ježíška . Další vysvětlením je že u štědrovečerní večeře má bát vždy sudý počet osob.

Vstávání od stolu - bylo zakázáno, kdo vstal od štědrovečerníhostolu tomu byla předpovídána smrt nebo nemoc v následujícím roce.

Krájení jablka - po štědrovečerní večeři se rozkrajovala jablíčka a to kolmo na stopku. Pakliže byl jádřinec ve tvaru křížku ohlašovalo to příchod smrti. Byl-li jádřinec plný červů znamenalo to nemoc a krásná hvězdička znamenala zdraví a štěstí. K další tradicím patří třeba přeskakování sekery bosou nohou, dívání se do pece, třesením bezu na zahradě u domu , vyndávání polínek z hranice a jiné které již nejsou tak známé a rozšířené a v dnešní době jen těžko uskutečnitelné tedy alespoň pro ty co nebydlí v domku nebo chalupě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama