Pluto

22. listopadu 2006 v 18:23 |  Referáty
Pluto je trpasličí planeta v Sluneční soustavě. Bylo objeveno 18. února 1930 Clydem Tombaughem a zařazeno jako devátá planeta sluneční soustavy. Dne 24. srpna 2006 bylo na astronomické konferenci v Praze ze seznamu planet vyškrtnuto, vzhledem k malým rozměrům, netypické dráze a objevům dalších srovnatelně velkých těles.
Díky netypické dráze se na dvacet let během každého oběhu dostane Pluto blíže k Slunci než Neptun. Naposledy to bylo v letech 1979-1999. Kdyby dráha Pluta byla v rovině, hrozilo by střetnutí s Neptunem.
Velmi řídká atmosféra Pluta se skládá hlavně z dusíku a metanu.
Pluto má tři měsíce, největší je Charon, objevil ho James Christy 22. června 1978. Další dva měsíce se nazývají Nix a Hydra.
Pluto i Charon mají pravděpodobně kamenné jádro obalené ledovým obalem.
Dne 19. ledna 2006 odstartovala k Plutu sonda New Horizons. Jde o první sondu určenou k průzkumu Pluta. Podle plánů by ke svému cíli měla dorazit v roce 2015.
Jsou také spekulace o tom, že Pluto bylo kdysi dávno měsícem Neptunu. Jednou, při velmi těsném přiblížení se k Tritonovi (měsíc Neptunu), vymrštily gravitační síly Pluto na vlastní dráhu okolo Slunce. Současně byl odštěpena část Pluta, jako měsíc Charon.
Povrchová teplota -215 °C
Doba otočení kolem osy 6,39 dne
Doba oběhu kolem Slunce 248,54 let
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama