Listopad 2006

Spomaľ

29. listopadu 2006 v 14:25 Texty písní
Za niečím krásnym
tak rýchlo ako sa dá
do tvojich básni
márne rým hľadám
Za niečím zvláštnym
do záhrad kde nie je kríž
kam sa to blázniš
nestíham s tebou ísť
Refrén:
Spomaľ máš privysokú rýchlosť
vnímam ju len šiestym zmyslom
máaaam závrat
náhlim sa po tvojom boku
a mám už dosť zbyťočných pokúť
máaaam sa báť?
Za niečím stálym
tak rýchlo ako to dá
sa všetko máli
aj napriek výhodám
Za niečím bájnym
do záhrad kde nie je kríž
kam sa to blázniš
nestíham s tebou ísť
Refrén 2x

Kočkovité šelmy

22. listopadu 2006 v 18:50 Referáty
Jsou masožravci. Žijí samotářsky, až na malé výjimky. Mají okrouhlý obličej a krátký čenich, ale široce rozvíratelná ústa. Díky polštářkům na chodidlech se mohou bezhlučně plížit a jejich silné tlapy jim umožňují dostihnout kořist v krátkém sprintu nebo znenadání vyrazit ze zálohy. Díky pružné páteři se dokážou bleskurychle obrátit. Při útoku se drápy zaryjí do těla oběti, ale za chůze nebo běhu jsou zataženy v pouzdrech v prstech, aby se nepoškozovaly. Většina kočkovitých šelem má skvrnitou nebo pruhovanou srst, aby byly při lovu méně nápadné. Známe 36 druhů kočkovitých šelem, které se dále dělí na kočky velké ( lvi, tygři) a kočky malé ( rys, kočka divoká).
Lev
Lvi žijí na savanách a v buši v rodinných smečkách. Smečku tvoří zpravidla až 3 samci, 15 samic a jejich mláďata. Úkolem vedoucího samce je chránit teritorium smečky. Lov je záležitostí lvic, které loví antilopy a zebry ve dvojicích nebo v malých skupinách. Lev dokáže sám odtáhnout 300g vážící zebru - na to by bylo potřeba nejméně šesti mužů. Výskyt: Afrika jižně od Sahary, severozápadní Indie
Tygr
Vlivem kácení lesů, dnes přežívá pouhých 6 000 - 9 000 tygrů. Hlasitým řvaním udržují ostatní tygry dál od hranic svého teritoria, které si značkují močí, trusem a škrábáním na kmeny stromů. Za soumraku vyráží tygr na lov Buvolů, jelenů, divokých prasat a další lesní zvěře a ochotně žere zdechliny. Za potravou někdy urazí až 20 km. Bylo potvrzeno, že v době hladu tygr ulovil slona.Výskyt: Indie, Čína a Sibiř.
Gepard
Gepard je nejrychlejším běžcem ze všech savců, schopným zrychlit z klidu na 100 km/h během několika sekund. Nevydrží ale běžet dlouho, takže se vždy snaží dostat se ke kořisti co nejblíže a dohnat ji rychlým sprintem. Pohybuje se skoky dlouhými 6 - 7 m a to díky své pružné páteři. Loví menší antilopy, impaly a gazely. Gepard nemá vtažitelné drápy. Ochranáři v Namibii jim navlékají obojky s vysílačkou, díky kterým je sledují a chrání. Výskyt: Afrika jižně od Sahary, Střední východ, východní Asie.
Jaguár
Největší americká kočkovitá šelma. Připomíná levharta, ale má rozety s tmavými skvrnami uprostřed. Je zavalitější s kratším ocasem. Při lovu spoléhá na přepadení ze zálohy. Loví hlavně jelenovité a pekari. Je výborný plavec a zpestřuje si jídelníček rybami a vodními želvami. Samice rodí 1 až 4 mláďata, která brání před každým nepřítelem - včetně jejich otce. Výskyt: jich USA, Střední a Jižní Amerika.
Puma
Vydává různé zvuky, včetně příšerného, jakoby lidského vřískotu, ale nedovede řvát jako třeba tygr. Hlavní kořistí pumy jsou jeleni, myši a zajíci. Když se puma přiblíží ke kořisti, rychle vyrazí a usmrtí ji silným kousnutím do vazu. Žije v bažinách, v lesích, na stepích i v horách, kde vystupuje do nadmořské výšky až 4 500m. Výskyt: západ Severní Ameriky, Mexiko, Střední a Jižní Amerika.
Levhart
V Africe najdeme levharty jak v suchých savanách, buších a skalnatých terénech, tak v deštných pralesích, v nížinách a na horách. Levhart si zavěšuje ulovenou kořist do větví stromů, aby ji uchránil před hyenami a šakaly. Jeho skvrnitá srst je mezi listy stromů i na zemi v trávě dokonalým maskovacím zbarvením. Levhart někdy útočí na kořist skokem přímo ze stromu. Výskyt: Afrika jižně od Sahary, Střední východ a jižní Asie.
Rys ostrovid
Tato evropská kočkovitá šelma žije samotářsky a loví zajíce, králíky, hlodavce, menší jeleny, srnce a ptáky. Dříve žil ve smíšených lesích, odtud byl ale vytlačen lidmi do otevřených lesů a na skalnaté horské svahy. Štětičky na uších mu pomáhají lépe slyšet v hustých porostech, kde se zvuk nenese daleko. Rys ostrovid dělá čest svému jménu - myš spatří na vzdálenost 75m. Výskyt: východní Evropa, Asie.
Kočka divoká
Vypadá jako kočka domácí, ale je větší a má kratší a silnější ocas. Dobře šplhá po stromech, ale většinou se zdržuje na zemi. Byla lidmi vytlačena ze smíšených lesů do biotopů. Loví hlodavce a na zemi hnízdící ptáky. V období rozmnožování vydávají samci hlasité vytí, jímž lákají samice k námluvám. Výskyt: Evropa, Afrika, Střední východ a Indie.
Serval
Má velmi štíhlé tělo, dlouhé nohy a krk, díky němuž může ve vysoké trávě dobře slyšet a vidět. Přednostně žije v rákosinách a sítinách na okraji mokřadů. Loví tam krysy a podobnou kořist, snižuje stavy hlodavců a pomáhá tak farmářům. Servalové napadají hospodářská zvířata jen vzácně. Jejich nejoblíbenější potravou jsou žáby. Kořist loví pomocí skoků dlouhými až 4 m a vysokými přes 1m. Výskyt: Afrika.
Ocelot
Význačným rozlišujícím znakem tohoto druhu jsou tmavé rozety a skvrny uspořádané v řetězcích na těle. Dobře šplhá po stromech. Obývá travnaté kraje, bažiny a lesy většiny typů. Živí se velkým množstvím potravy, hlavně hlodavci, ale také ptáky, ještěrkami, rybami, mladými jeleny, pásovci a mravenečníky. Na dotyk má krátkou hustou, skoro sametovou srst. V 60. a 70. letech minulého století se ročně obchodovalo asi s 200 000 kožešinami. Nyní jsou oceloti chránění. Výskyt: jih USA, Střední a Jižní Americe.
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)

Sodík-Na

22. listopadu 2006 v 18:48 Referáty
Atomové číslo: 11
Hustota: 0,968 g/cm3
Teplota tání: 97,72 oC
Teplota varu: 883 oC
Sodík je měkký, lehký a stříbrolesklý kov, který rychle reaguje s kyslíkem a vodou a v přírodě se sním setkáváme pouze ve formě sloučenin. Reakce sodíku s vodou je natolik exotermní, že unikající vodík reakčním teplem obvykle samovolně explozivně vzplane.
Objevil jej roku 1807 sir Humphry Davy.
Výskyt v přírodě
Sodík je bohatě zastoupen na Zemi i ve vesmíru. Zemská kůra obsahuje 2,4 - 2,6 % sodíku. Mořská voda obsahuje sodík jako hlavní kation v koncentraci asi 10,5 g Na/l. Ve vesmíru připadá jeden atom sodíku asi na 800 tisíc atomů vodíku. Sodík patří mezi biogenní prvky a nachází se ve všech buňkách rostlinných i živočišných tkání.
Výroba a využití
Kovový sodík se průmyslově vyrábí elektrolýzou roztaveného chloridusodného (sůl kamenná). Roztavený kovový sodík se často uplatňuje v jaderné energetice jako látka odvádějící teplo vznikající jaderným rozpadem uranu v primárním okruhu jaderného reaktoru. Elektrickým výbojem v prostředí sodíkových par o tlaku několika torrů vzniká velmi intenzivní světelné vyzařování. Tento jev nalézá uplatnění při výrobě sodíkových výbojek, se kterými se setkáváme ve svítidlech pouličníhoosvětlení.

Uhličitan vápenatý, dolomit

22. listopadu 2006 v 18:39 Referáty
uhličitan vápenatý (Caco3)
Uhličitan vápenatý je bílá pevná látka, ve vodě nerozpustná.
… nalézá se přirozeně jako:
Aragonit
Kalcit
Křída
Vápenec
Mramor
Travertin
Krápníky
Schránky měkkýšů
Vaječné skořápky - jsou složeny přibližně z 95% uhličitanem vápníku.
Využití:Technický uhličitan vápenatý se používá jako plnivo do pryže, papíru, plastu, barev, laku, nátěrových hmot, tiskových barev, apod. V podobě mramoru se užívá na obklady. Uhličitan se dále používá k výrobě skla a železa, nebo také k vápnění půdy (kyselost půdy mizí), také se z něho vyrábí pálené vápno. Potravinářský uhličitan vápenatý se používá k úpravě vody a při výrobě krmiv a zubních past. Zrychluje tuhnutí betonu.
Dolomit
…je usazená hornina světlé barvy. Dolomit je štěpný, skelně lesklý na štěpných plochách.
Využití:
Jemně mletý vápnitý dolomit je přírodní hnojivo s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a stopových prvků. Dále se používá v metalurgii (vyzdívky pecí), ve sklářském, keramickém a chemickém průmyslu, dále k výrobě hořečnatých cementů a dolomitických vápen. Používá se jako stavební a dekorační kámen, plnivo gumy a asfaltu.

Praha-památky

22. listopadu 2006 v 18:26 Referáty
Praha - "Zlatá, stověžatá, koruna světa, perla na Vltavě a královská."
Říká se, že PRAHA leží v srdci Evropy a také v srdci české republiky, je křižovatkou železničních i silničních cest.
PRAHA je hlavní město České republiky, sídlí zde parlament a vláda.
Je to město s bohatou minulostí, má mnoho památek a je vyhlášenou městskou památnou rezervací.
PRAHA je turistickým centrem. Lidé si zde jezdí prohlížet památky, ale také je zde mnoho kulturních budov, ať už divadel, galérii nebo muzei.

Významné pražské památky:

Pražský hrad:
Založen v 9. století a vyvíjející se po dalších 1100 let. Svědčí jak o českém státu, tak o Praze samotné. Je to komplex palácových, úředních, církevních a obytných staveb. Rozkládá se kolem tří nádvoří o celkové ploše 45 hektaru. Původně sídlem českých knížat a králů později prezidenta. K pražskému hradu dále patří Katedrála svatého Víta. Založena roku 1344. Je zde vzácná umělecká výzdoba, kaple svatého Václava. Zde jsou uloženy pozůstatky českých králů a korunovační klenoty.

Petřínská rozhledna:
60 metru vysoká železná věž, postavená v rámci Jubilejní výstavy v roce 1891 F. Prášilem jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže. Na vrchol vede 299 schodů, ale je zde nezapomenutelný rozhled po celé délce Vltavy protékající Prahou.
Bludiště:
Pavilon bývalého Klubu českých turistů, postavená pro Jubilejní výstavu v roce 1891, později přenesený na Petřín. Uvnitř zrcadlové bludiště a dioráma Boj pražských studentů se Švédy na Karlově mostě roce 1648. Prohlídku s odborným výkladem zajišťuje Pražská informační služba.
Karlův most:
Nejstarší pražský most. Kamenný či Pražský most, od roku 1870 ho nazýváme Karlův, jelikož byl založen roku 1357 Karlem IV. Most je opevněn věžemi a to Malostranskou a Staroměstskou, po obou stranách jej zdobí celkem 30 soch sousoší světců. Most je 10 metrů šíroký a 515 metrů dlouhý.

Staroměstská radnice s orlojem:
Zřízena roku 1338 jako sídlo samosprávy Starého města. Gotická nejstarší část komplexu s věží, arkýřovou kaplí a s bohatou znakovou výzdobou je z 2. poloviny 14. století. Na orloji se každou celou hodinu mezi 8,00 - 22,00 hod. objevuje 12 apoštolů, v dolní části je umístěná deska se znameními ; zvěrokruhu od Josefa Mánesa.

Prašná brána:
Monumentální vstup do Starého Města.
Stavba z roku 1475, vybudována Matějem Rejskem. Dříve sloužila jako sklad střelného prachu.

Pomník sv. Václava:
Pomník z roku 1912 je dílem J. V. Myslbeka. Bronzová jezdecká socha knížete Václava je obklopena sochami čtyř českých svědců: sv. Ludmila, sv. Prokopa, sv. Anežka, sv. Vojtěcha.

Stavovské divadlo:
Klasická budova z let 1781-1783, Od roku 1799 patřilo divadlo českým stavům.21. prosince 1834 zde poprvé zazněla píseň Kde domov můj, která se později stala českou národní hymnu.
Národní divadlo:
Je přední českou divadelní scénou, uvádí činoherní, operní a baletní představení. Základní kámen byl položen roku 1868, v roce 1881 divadlo vyhořelo a bylo opraveno v roce 1883
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)

Pluto

22. listopadu 2006 v 18:23 Referáty
Pluto je trpasličí planeta v Sluneční soustavě. Bylo objeveno 18. února 1930 Clydem Tombaughem a zařazeno jako devátá planeta sluneční soustavy. Dne 24. srpna 2006 bylo na astronomické konferenci v Praze ze seznamu planet vyškrtnuto, vzhledem k malým rozměrům, netypické dráze a objevům dalších srovnatelně velkých těles.
Díky netypické dráze se na dvacet let během každého oběhu dostane Pluto blíže k Slunci než Neptun. Naposledy to bylo v letech 1979-1999. Kdyby dráha Pluta byla v rovině, hrozilo by střetnutí s Neptunem.
Velmi řídká atmosféra Pluta se skládá hlavně z dusíku a metanu.
Pluto má tři měsíce, největší je Charon, objevil ho James Christy 22. června 1978. Další dva měsíce se nazývají Nix a Hydra.
Pluto i Charon mají pravděpodobně kamenné jádro obalené ledovým obalem.
Dne 19. ledna 2006 odstartovala k Plutu sonda New Horizons. Jde o první sondu určenou k průzkumu Pluta. Podle plánů by ke svému cíli měla dorazit v roce 2015.
Jsou také spekulace o tom, že Pluto bylo kdysi dávno měsícem Neptunu. Jednou, při velmi těsném přiblížení se k Tritonovi (měsíc Neptunu), vymrštily gravitační síly Pluto na vlastní dráhu okolo Slunce. Současně byl odštěpena část Pluta, jako měsíc Charon.
Povrchová teplota -215 °C
Doba otočení kolem osy 6,39 dne
Doba oběhu kolem Slunce 248,54 let

František Kmoch-skladatel

22. listopadu 2006 v 18:20 | já |  Referáty
Narozen 1.8.1848 v Zásmukách, zemřel 30.4.1912 v Kolíně.
Patří k našim nejznámějším kapelníkům a skladatelům, jejichž skladby se těší i po autorově odchodu stálé oblibě nejen doma, ale i v zahraničí.
Roku 1871 založil vlastní osmičlenný orchestr, který se později rozšířil a stal se kapelou kolínského Sokola.V Kolíně působil také jako učitel. Pro účast na českých vlasteneckých akcích byl roku 1873 zbaven učitelského místa a dále se živil jako kapelník. Svůj tehdy 25 - 40 členný orchestr koncipoval tak, aby mohl hrát v různých sestavách, i jako smyčcový orchestr. Začal být zván na koncerty do Prahy, Brna, Krakova, Vídně a Budapešti. Kmoch složil přes 230 skladeb, převážně pochodových a tanečních. K nejznámějším z jeho dílny patří Kolíne, Kolíne, Muziky, muziky, Pode mlejnem, Česká muzika, Jarabáček, Můj koníček, Hoj Mařenko ...
Když se blížilo padesáté výročí Kmochova úmrtí, přišlo několik obdivovatelů tohoto velkého Čecha s nápadem pořádat v Kolíně každoročně festival, jako trvalou vzpomínku na člověka, který se tolik zasloužil o českou hudbu i o věhlas samotného města Kolína. Nápad se podařilo zrealizovat v roce 1962.
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)

Vánoce

4. listopadu 2006 v 15:29 Gify


Čerti

4. listopadu 2006 v 15:22 Gify

Zvířátka

4. listopadu 2006 v 11:12 Gify
Lion

Sněhuláci

4. listopadu 2006 v 11:03 Gify

Medvědice Rocky z filmu Šest medvědů s Cibulkou

4. listopadu 2006 v 9:50 Zvířecí nej...

4.11.2006 Huňáč je posledním žijícím zvířetem .

Medvědice Rocky z Národního cirkusu Originál Berousek včera pořádně slavila. Je jí totiž už 37 let a je tak patrně nejstarším medvědem žijícím v zajetí!
I když je Rocky už v "důchodu", na svůj věk je pořád čilá. Dokonce se stále dožaduje vystupování v maneži. Je totiž rozená hvězda - jako tříleté medvídě hrála v nezapomenutelném filmu Šest medvědů s Cibulkou. "Když slyší hudbu z maneže a vidí ostatní medvědy, jak se připravují na výstup, chce jít také. Její parádní čísla byla jízda na kolobožce a motorce," řekl manažer cirkusu Ladislav Knos. A právě to a další kousky společně s ostatními medvědy předváděla i ve snímku Šest medvědů s Cibulkou. Rocky je už ale poslední zvíře z tohoto filmu, které dosud žije.
Medvědici získal cirkus z volné přírody rozlehlého Kavkazu před sedmatřiceti lety. "Podle našich zjištění je určitě nejstarší v Evropě, možná i na světě. Medvědi se totiž běžně dožívají zhruba 25 let. Naše Rockyna je prostě zázrak přírody," dodal Knos.
kliknutím na obrázek zavřete okno Rocky je i přes svůj věk stále čiperná a ráda se projede i na koloběžce
kliknutím na obrázek zavřete okno
Jako medvídě si zahrála ve filmu Šest medvědů s Cibulkou. (Druhá od zadu)